محل تبلیغات شما

روایت اللّهم ارحم خلفائىقال امیرالمؤمنین علیه السلام قال رَسول اللَّه (ص): اللّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفائى (ثلاثَ مرّاتٍ) قیل: یا رسول اللَّهِ و مَن خلفاؤک؟ قالَ: الّذینَ یَأتُونَ مِنْ بَعْدى، یَروُونَ حَدِیثى وَ سُنّتی فَیُعلِّمُونَها الْنّاسَ مِنْ بَعْدی[1]ترجمه:امیرالمؤمنین علیه السلام مى‏فرماید که رسول اللَّه (ص) فرمود: خدایا، جانشینان مرا رحمت کن.» و این سخن را سه بار تکرار فرمود. پرسیده شد که اى پیغمبر خدا، جانشینانت چه کسانى هستند. فرمود: کسانى که بعد از من مى‏آیند، حدیث و سنت مرا نقل مى‏کنند و آن را پس از من به مردم مى‏آموزند».نحوه استدلال: . جاى تردید نیست که روایت اللّهم ارحم خلفائى شامل راویان حدیثى که حکم کاتب را دارند نمى‏شود و یک کاتب و نویسنده نمى‏تواند خلیفه رسول اکرم (ص) باشد؛ منظور از خلفا» فقهاى اسلامند؛ نشر و بسط احکام و تعلیم و تربیت مردم با فقهایى است که عادلند. اما دلالت حدیث شریف بر ولایت فقیه» نباید جاى تردید باشد، زیرا خلافت» همان جانشینى در تمام شئون نبوت است و جمله اللّهم ارحم خلفائى دست کم از جمله علىّ خلیفتى ندارد و معنى خلافت» در آن غیر معنى خلافت در دوم نیست و جمله الذین یأتون من بعدی و یروون حدیثی معرفى خلفاست نه معنى خلافت؛ زیرا معنى خلافت در صدر اسلام امر مجهولى نبود که محتاج بیان باشد و سائل نیز معنى خلافت را نپرسید، بلکه اشخاص را خواست معرفى فرماید و ایشان با این وصف معرفى فرمودند.جاى تعجب است که هیچ کس از جمله علیّ خلیفتی یا الأئمة خلفائی، مسئله گویى» نفهمیده و استدلال براى خلافت و حکومت ائمه به آن شده است، لکن در جمله خلفایى که رسیده‏اند توقف نموده‏اند و این نیست مگر به واسطه آنکه گمان کرده‏اند خلافت رسول اللَّه محدود به حد خاصى است یا مخصوص به اشخاص خاصى و چون ائمه، علیهم السلام، هر یک خلیفه هستند، نمى‏شود پس از ائمه علما فرمانروا و حاکم و خلیفه باشند و باید اسلام بى‏سرپرست و احکام اسلام تعطیل باشد! و حدود و ثغور اسلام دستخوش اعداى دین باشد! و آن همه کجروى رایج شود که اسلام از آن برى است.[2] ------- پانویس:1. وسائل الشیعه کتاب قضا؛ ابواب صفات قاضى»، باب 8، حدیث 50،2. امام خمینی، ولایت فقیه، ص60.www.mfso.irمعاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریهwww.mfpo.irمرکز فرهنگی پژوهشی اوقاف

نفوذ اقتصادی در فضای مجازی

عناصر خود باخته در نفوذ دشمن

بزنگاه های نفوذ دشمن

خلافت ,معنى ,جمله ,اسلام ,رسول ,ارحم ,معنى خلافت ,ارحم خلفائى ,باشد و ,اللّهم ارحم ,است که

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فیلیت گارد فیلتر dognontbasys تاریخ ایران استودیو دایموند Juan's blog Robin's life آینه دیواری فانتزی credkaimera fledelicun בَرهــَـــــــــــــــــــــــــᓄ ᓄــפּـزیــڪ